Adopcja serca

Od 2007 r. nasz klasztor uczestniczy w akcji „adopcja serca” prowadzonej przez Sekretariat Misyjny Franciszkanów w Krakowie. W Ugandzie, gdzie polscy franciszkanie prowadzą misję, wiele dzieci ze względu na biedę nie chodzi do szkoły. Wiele z nich jest sierotami albo uciekinierami z sąsiednich krajów gdzie miały miejsce bratobójcze wojny. Wspomniana akcja adopcji pomaga tym dzieciom uczyć się w szkole.

Nasza wspólnota klasztorna pomaga jednemu dziecku z Ugandy uczęszczającemu do Szkoły Podstawowej im. Św. Judy w Kakooge, która jest w sąsiedztwie naszego misyjnego klasztoru w tamtym kraju. Dwukrotnie w ciągu roku przekazujemy na rzecz tego dziecka zaoszczędzone w czasie zakonnych postów pieniądze, które stanowią zapłatę za jego czesne w szkole.

Sekretariat Misyjny rozpoczął podobną akcję adopcji w stosunku do dzieci w Peru, zwłaszcza w okręgu Pariacoto, gdzie zostali zamordowani nasi misjonarze o. Michał i o. Zbigniew. Adopcja serca jest również prowadzona w Boliwii i w Paragwaju, gdzie także mamy misję. W tych miejscach również dużo dzieci nie chodzi do szkoły przede wszystkim, dlatego że są biedni. Częstym zjawiskiem jest sytuacja, że rodzicie posyłają dziecko do szkoły na rok lub dwa, by nauczyło się czytać i pisać, następnie zabierają je ze szkoły, a wysyłają następne, młodsze dziecko.

Wszyscy, którzy podobnie jak my chcieliby uczestniczyć w akcji „adopcja serca”, więcej informacji na ten temat mogą znaleźć na stronie Sekretariatu Misyjnego w Krakowie.